Загальна кількість переглядів сторінки

6163

пʼятниця, 15 березня 2019 р.

Іван Мазепа. На терезах вічності

          Віртуальна виставка

      20 березня виповнюється 380 років з дня народження гетьмана Війська Запорізького, українського військового і політичного діяча Івана Мазепи. 
        Іван Мазепа – колоритна фігура в українській історії. Він викликав різноманітні емоції у оточуючих при житті та великі розбіжності при оцінюванні вкладу в історію батьківщини у нащадків. Вороги його сприймали як зрадника та небезпечного політика, прихильники відзначали велике прагнення гетьмана до процвітання рідної землі. Далекоглядний дипломат та мудрий полководець, поліглот та людина, закохана в мистецтво, музикант та поет, ловелас та вірний сім’янин, символ прагнення до свободи – все це про відомого гетьмана України.
       І. Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років (8081 днів). Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури. 
       На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700—1721), гетьман І. Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави. 
      Помер у ніч з 21 на 22 вересня 1709 р. у с. Варниця поблизу м. Бендери. Похований у монастирі Св. Георгія (Юрія) м. Галац (Румунія). 
     Сподіваємось, що запропонована тут література допоможе вам дати власну оцінку цій суперечливій, але непересічні особистості.

  Павленко С. О. Іван Мазепа [Текст] / С. О. Павленко. - К. : Вид. Дім Альтернативи, 2003. - 416 с. : іл. - (Особистість і доба).
   Книга С. Павленка присвячена одній із найдраматичніших і найзагадковіших постатей в історії України, відомому політичному, військовому діячу-державнику – гетьманові Івану Мазепі (1639-1709). На основі маловідомих архівних, мемуарних та епістолярних документів XVII-XVIII ст. автор по-новому трактує його вчинки, діяльність, спростовує численні історичні фальсифікації, вигадки, пов’язані з цією неординарною постаттю.
  Мазепа: Збірник / Передм., упоряд. тексту й іл., комент. Ю.І. Іванченка. — К.: Мистецтво, 1993. — 240 с.: іл.    Мазепа — герой чи Мазепа — зрадник українського народу? Відповідь на ці запитання читач знайде в цьому збірнику, присвяченому життю одного з найосвіченіших діячів української історії, видатного державця, гетьмана України, який у світовій галереї політиків посідає одне з найпочесніших місць. Книга ілюстрована репродукціями з творів давнього українського, російського та західного мистецтва.

   Борщак І., Мартель Р Іван Мазепа: Життя й пориви великого гетьмана. – К.: Свенас, 1991. - 136 с., іл
    Суперечливе, трагічне імя визначного українського гетьмана лише останнім часом повертається до нас без спотворення `кривим дзеркалом` історії. Серед найталановитіших і найобєктивніших життєписів Івана Мазепи є широко знана за кордоном документальна повість `Іван Мазепа` двох авторів - українського історика і літературознавця Ілька Борщака (емігрант з 1919 р.) та франузького історика і публіциста Рене Мартеля. До книжки ввійшли також поеми Дж. Байрона, В.Гюго під назвою `Мазепа`.





   Борис Крупницький. Гетьман Мазепа та його доба. – К.: Україна, 2003. – 240с.
    Перу визначного історика українського зарубіжжя Б.Крупницького, самобутній талант якого розквітнув на чужині після вимушеної еміграції, належать понад 120 наукових праць, ще більше статей і оригінальних розвідок з історії України. Особливо ретельно і всебічно він розробляв тему Мазепіани. Тож не дивина, що книга "Гетьман Мазепа та його доба" є одним з найповніших досліджень із зазначеної тематики.




     Журавльов Д. В. Мазепа. Людина. Політик. Легенда. – Харків: Фоліо, 2007. – 382 с. 
      Ця людина — одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки. Приятель Петра І — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів — і «Юда», відлучений від церкви; майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що поставила на карту все і програла найголовнішу гру свого життя; улюбленець жіноцта і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів... Читач цієї книги зможе створити свій власний варіант образу Мазепи — одного з найколорітніших, найцікавіших українців.

   Іван Мазепа як будівничий української культури / Сергій Павленко. – Київ: Києво-Могилян. акад., 2005. – 300, [2] с.
    Доба І. Мазепи (кінець XVII – початок XVIII ст.) – це не стільки злет до певного рівня культурного життя, скільки небачений до того розквіт на теренах України творчості, духовних набутків. Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприкінці XVII – початку XVIII ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття.
     Чухліб Т. Іван Мазепа (1639 – 1709 рр.)//Чухліб Т. Гетьмани України- Русі. – Донецьк: ТОВ «ВКФ «БАО», 2012. – С.236 -253.
     Автор книги – відомий історик, спираючись на архівні документи, відтворює біографію гетьмана, його сповнений пригод і випробувань життєвий шлях, багато цікавих фактів про особисте життя та роль на військовій та політичній арені.

Немає коментарів:

Дописати коментар