Віртуальна виставка

Іван Мазепа – колоритна фігура в українській історії. Він викликав різноманітні емоції у оточуючих при житті та великі розбіжності при оцінюванні вкладу в історію батьківщини у нащадків. Вороги його сприймали як зрадника та небезпечного політика, прихильники відзначали велике прагнення гетьмана до процвітання рідної землі. Далекоглядний дипломат та мудрий полководець, поліглот та людина, закохана в мистецтво, музикант та поет, ловелас та вірний сім’янин, символ прагнення до свободи – все це про відомого гетьмана України.
І. Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років (8081 днів). Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.
На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700—1721), гетьман І. Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.
Помер у ніч з 21 на 22 вересня 1709 р. у с. Варниця поблизу м. Бендери. Похований у монастирі Св. Георгія (Юрія) м. Галац (Румунія).
Сподіваємось, що запропонована тут література допоможе вам дати власну оцінку цій суперечливій, але непересічні особистості.

Суперечливе, трагічне імя визначного українського гетьмана лише останнім часом повертається до нас без спотворення `кривим дзеркалом` історії. Серед найталановитіших і найобєктивніших життєписів Івана Мазепи є широко знана за кордоном документальна повість `Іван Мазепа` двох авторів - українського історика і літературознавця Ілька Борщака (емігрант з 1919 р.) та франузького історика і публіциста Рене Мартеля. До книжки ввійшли також поеми Дж. Байрона, В.Гюго під назвою `Мазепа`.
Немає коментарів:
Дописати коментар