Загальна кількість переглядів сторінки

6164

пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

Україна: незалежність, гідність, свобода

Щороку 21 листопада в нашій країні відзначають День Гідності та Свободи,  встановлений  Указом Президента України  у 2014 році. Цього дня українці віддають шану патріотизму й мужності громадян, що стали учасниками Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013–2014 років, піднялися на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
  Нам випало бути свідками подій драматичних і надзвичайно болючих, таких, що ввійдуть до підручників історії та будуть визначати наше майбутнє. Події ці творилися звичайними людьми — нашими сучасниками, нашими співвітчизниками. На жаль, не всі з них залишилися серед живих.
      Пропонуємо вашій увазі книги, присвячені подіям Революції Гідності.

Трайдакало О. Майдан. Погляд зсередини. - К.: Вид-во Марка Мельника, 2018. - 320 с.

Серед багатьох книг, які написані про Революцію Гідності, ця вирізняється. Це не просто погляд на Майдан зсередини з точки зору побуту, протистояння з беркутівцями чи політичних перипетій. Так, тут читач знайде багато подробиць майданівського життя, своєрідної внутрішньої «кухні». Дізнається, як вдалося захистити Майдан під час першої спроби зачистки 10 грудня, про бої на Грушевського і про трагедію 20 лютого 2014року.

Але головним у книзі Олега Трайдакала все ж таки є образи і характери людей. Живі, рельєфні, багатогранні. Саме ті люди, які творили живий океан Майдану, формували його незламний дух. Також тут багато авторських думок, оцінок, достатньо гумору та цікавих подробиць.

У цій книзі на 100% справжні автентичні емоції і почуття: терпимість до опонента, яка увінчується порозумінням; справжнє братерство людей, об’єднаних спільною метою і великою національною родиною (це у часи, коли навіть сусіди можуть ворожо ставитись одне до одного); відчайдушна стійкість мирного протесту; криваве протистояння з ворогом, який перетнув межу людяності; невимовна гіркота втрати людей, які стали за нетривалий час найдорожчими, рідними людьми, оскільки народились як справжні Українці.

Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює.


Вітер М.
Літопис Революції Гідності. - Львів: ЛА "Піраміда", 2017. - 280 с.

Навіть після того, як минув час, важко чітко сформулювати, як стався Майдан листопада 2013 - лютого 2014 років.

Безперечно, усім нам розібратись у цьому допомагатимуть численні фото-, ві-део-, аудіосвідчення, детальна хронологія подій та індивідуальні історії тисяч учасників Революції гідності. І версія кожного з майданівців буде правдивою, бо у кожного були своя роль, функція, мотиви. Майдан був живим організмом, який мав свій життєвий цикл. Він зароджувався, ріс, дозрівав, формувався, навчався на власних помилках, плакав та сміявся, боявся та перемагав страх. Любив та ненавидів. Молився...
Він має різні назви: Євромайдан, Революція гідності... Як кому до душі.

Та найголовнішим здобутком Євромайдану є те, що він повернув Україну в епіцентр світової політики. Не Україну-територію, а Україну-державу. Як територія Україна вже неодноразово опинялась у горнилі цивілізаційних протистоянь, особливо - у часи Першої і Другої світових воєн. Але тоді українцям не вдалося конституюватись у статусі держави: наші аргументи, хоч і политі кров’ю, виявилися занадто слабкими, а вороги й опоненти української державності - надміру сильними.

Євромайдан став логічною історичною крапкою у багатовіковому свідомому виборі українського народу - поверненні в європейську сім’ю. Це - епохальна подія, адже більшість населення молодої держави серцем і розумом зробила рішучий цивілізаційний крок до європейської демократичної матриці життя. Небесна Сотня навіки розписалася за нього кров’ю.

Мине ще чимало часу, поки ми сповна зможемо осягнути глибину і значення Революції гідності для розвитку України, усі її геополітичні наслідки. Історики напишуть про Євромайдан наукові праці, митці - художні твори, учасники протестних акцій - документальні спогади. Мабуть, лише тоді, через призму Євромайдану, зможе побачити й оцінити себе кожен громадянин України, який мріє про утвердження і розвиток нашої держави.


Портников В. Дзвони Майдану. - Харків, 2018
Автор книги - відомий український журналіст, публіцист,  письменник..
Назва книги - «Дзвони Майдану» - напряму пов’язана із дзвонами Михайлівського золотоверхого собору, які били в набат під час подій на Майдані і стали одним з його символів.
Звичайно ж, в книзі  йдеться про Майдан.  Це – щоденник Майдану. В ньому представлено те, як насправді розвивалися події з дня, коли розпочався Майдан і безпосереднім очевидцем яких був сам автор книги.  
Як зазначив сам Віталій Портніков: «Дана книга є публіцистичною... Вона представлена у формі діалогу автора з читачем. … вона була створена під час Майдану і охоплює події, які на ньому відбувалися і які однозначно були недаремними. Її основним лейтмотивом є закарбувати в історії ті події, які формували Україну, як країну. Книга охоплює період часу за останні 7 років і буде цікава для всіх тих, хто вважає себе свідомим громадянином».

Брати Капранови "Майдан. Таємні файли". - К.: Нора-друк, 2017.- 304 с.

У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків?

Перед вами перше масштабне журналістське розслідування подій на Майдані, з якого ви довідаєтеся також про гроші та зброю на Майдані, про провокаторів Банкової, про те, як Європа штовхала нас до кровопролиття, про ВІЛ-СНІД та вогнепальні рани, про тактику і стратегію мирного спротиву та силового протистояння.

Герої «Таємних файлів» — не тільки ті, що стояли на сцені, але й ті, що ховались за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмібудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла. 


Матіос М. Приватний щоденник. Майдан. Війна. - Львів: Піраміда, 2015

Це дійсно справжній щоденник, що день за днем відображає карколомні події. Однак не з життя якоїсь окремої людини, а з життя цілої країни, нації. Ця хроніка розпочинається з кінця 2013-го і триває до літа 2015-го року. Час, який став переломним для України. Час, коли вирував Майдан.

Розповідь ведеться з часів депутатства пані Марії: «21 листопада 2013 року “швидка допомога” забрала мене в лікарню просто із сесійної зали». Та ще з перших рядків прологу читач поринає у страшний світ боротьби на Майдані.

Для відтворення описаних подій Матіос використала власний телефонний архів та персональну фан-сторінку на facebook.

Ось що сама письменниця каже про свою книгу: «Ще жодна моя книжка не писалася в режимі on-line. А якщо сказати простіше – на коліні і з коліс, без отого обов’язкового і неодмінного «просіювання» на решеті кожного слова. Може, вперше за всі часи творчості мені ніколи шліфувати думки і речення. Ніколи дбати про добірні фрази й афористичні висловлювання». Жодна моя книжка не була такою точною в подіях, іменах і датах, як буде ця. І ні одна книжка не писалася так важко».

Тут ви не зустріните вишуканих порівняльних зворотів, яскравих епітетів та високої мови, до якої призвичаїла своїх читачів Марія Матіос. Тут буде фактаж, емоційно забарвлений, подекуди не дуже літературно-витонченими словами. Але правдивий. Саме такий, яким його бачила та відчувала пані Марія у ті важкі для всіх нас часи.

Дописи за окремі дні займають по кілька сторінок, інші – всього одне-два речення. Але цих небагатьох слів стає цілком достатньо, щоб у пам’яті зринули кадри того протистояння. Бо Майдан та війна – це події, які назавжди ввійшли у генетичний код нашої нації.

Курков А. Щоденник Майдану та Війни. - Харків: Фоліо, 2018
Це перевидання книги «Щоденник Майдану», що 2015 року вийшла у видавництві «Фоліо». Ця книга була перекладена і опублікована багатьма мовами – англійською, німецькою, французькою, японською та іншими.
Автор аналізує події, що відбулися в державі з кінця 2013 року до сьогодення, порівняє очікування українців, які відстоювали на Майдані свою справжню незалежність та європейське майбутнє, та гіркі реалії. Ці нариси варто читати онлайн усім небайдужим до долі нашої країни, щоб розібратися у хронології основних подій та зв’язках між ними, передбачити можливий вектор руху нашого суспільства.
Андрій Юрійович Курков створив не гостросюжетний роман і не агітаційні заклики – він показав життя і думки звичайного українця, описав його емоції, надії та страхи. У цих коротких нарисах кожен відчує свій біль, згадає події, що залишили величезний слід на серці всіх українців та в душі самої держави.
Чи можна вірити політикам? Чи допомогла соціальна активність на Майдані добитися реалізації мрій простих громадян? Якими є настрої на Сході та в Криму? Яким є «інший бік» військових дій у Донбасі? На ці та інші суперечливі питання ви знайдете відповіді, якщо вирішите скачати «Щоденник Майдану та Війни» Андрія Юрійовича Куркова.
Автор закликає читачів до свідомого і небайдужого ставлення до долі України, адже саме в цей переломний момент вона прагне виявляти свою незалежність, вступаючи в нову епоху. Монографія «Щоденник Майдану та Війни» допомагає виробити свою громадянську позицію, ознайомившись з усіма перипетіями на окупованих українських землях, з різноманітними тонкощами суспільно-культурного та політичного життя останніх неспокійних років. На кожній сторінці книги ви знайдете влучні і мудрі вислови, які можна зробити девізом нашого майбутнього.
Автор вибрав формат особистого щоденника – на його думку, так простіше достукатися до серця читача, встановити з ним емоційний контакт, підкоривши своєю відвертістю.
 
 
Всі бажаючі можуть взяти перелічені книги у нашій бібліотеці.


Немає коментарів:

Дописати коментар