22 вересня з почуттям безмежної подяки й любові ми віддаємо данину поваги ветеранам антифашистського опору: колишнім підпільникам і партизанам, захисникам і визволителям рідної землі. Саме цій знаменній даті нашого календаря був присвячений урок історичної пам'яті «Народні месники» для учнів 8, 9 класів ЗЗСО №1 та інформаційний десант для працівників УПСЗН, який провели працівники районного народного історичного музею та публічної бібліотеки.
Дії партизанських загонів та підпільних організацій у роки другої світової війни нанесли непоправні збитки живій силі, інфраструктурі та техніці противника, здійснили неоціненний внесок у наближення Великої Перемоги над фашистами та їх союзниками. Якими були напрямки діяльності партизан, особливості їх тактики, як сприймали партизан представники обох воюючих сторін, як розгортався партизанський рух, учасниками якого стали більше мільйона наших співвітчизників, і хто очолював найбільші з’єднання – про все це йшлося у представленій увазі учасників заходів презентації.
Казанківський край має свою історію руху опору. У роки другої світової на території району діяв партизанський загін під керівництвом Георгія Сєднєва, уродженця с. Троїцько-Сафонове. В 11 населених пунктах діяли антифашистські підпільні групи. За час своєї діяльності партизани і підпільники району знищили 40 одиниць техніки, 400 одиниць живої сили, підірвали 2 залізничних моста, пустили під укіс 4 ешелони. А найважливішим, мабуть, було те, що маючи в своєму арсеналі приймачі і дві друкарські машинки, вони доносили до населення вісточки з «великої землі» і передової. Розповідь про діяльність партизан на Казанківщині завершилась описом останнього бою Г.Сєднєва, після якого поранений командир загону був страчений фашистами, не доживши три місяці до визволення району від загарбників.
Кожен учасник підпільно-партизанського руху нашого району, ризикуючи власним життям, зробив свій посильний внесок у перемогу. Лікар А.Буйлака рятував молодих казанківців від примусових робіт у Німеччині, забезпечуючи їх довідками про неіснуючі хвороби. О.Грузін, працюючи особистим водієм коменданта, забезпечував партизан важливими відомостями, які допомагали їм діяти ефективніше. А оселі М.Алєксєєвої та К.Колоткової стали явочними квартирами партизанів. Зовсім молодими були учасники партизанського руху В.Храмов, В.Барташевич, О.Шостов, Ф.Осика. Розповіді про кожного з них допомогли відтворити атмосферу тих днів, зрозуміти, зробили історію рідного краю живою.
В День партизанської слави в Україні ще кілька років тому говорили лише про дії партизан часів Другої світової. Але в умовах війни на Донбасі та анексії Криму партизанський рух активно діє і сьогодні. Тому захід закінчився розповіддю про сучасних українських партизанів, які вже кілька років поспіль здійснюють інформаційний і збройний спротив агресії.
Немає коментарів:
Дописати коментар